• Vajinismus

Vajinismus hastalığınızdan nasıl kurtulursunuz

İstemenize rağmen ilişkiye girememe durumunuz olan vajinismustan kurtulmanız için, bir kadın doğum uzmanı ve vajinismus tedavisi yapan bir doktor olarak faydası olacağını düşündüğüm önemli ve faydalı tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.
Vajinismusla ilgili içinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun, benzer bir yaklaşım ile vajinismus labirentinden çıkış yolunu bulabileceğinizi düşünüyor ve ümit ediyorum. Çünkü vajinismusla yaşamak sizi, eşinizi ve evliliğinizi mutlaka bir şekilde yıpratacaktır ve geçen süre sizin keyifli günlerinizden çalmaktadır. Umarım keyifle okur ve arzu ederseniz de hayatınızdan bir şekilde vajinismusu çıkartmak için farkındalık içinde olursunuz.

 

Vajinismusta Durum Tespiti

İçinde bulunduğunuz tablo ne olursa olsun ilk önce bir durum tespiti yapmanız gerekiyor ve bunu yaparken de objektif davranmalısınız. Örneğin "eşimle istediğim halde ilişkiye giremiyorum ve bu durumu elimde olmadan yaşıyorum ve her ilişki denememizde aynı tabloyu yaşıyorum, bu da cinsellikle ilgili beni üzmekte ve özgüvenimi etkilemekte bu da en başta kendime ve çevreme, eşime olumsuz yansımakta ve ya zamanla yansıyacaktır. " Bunun dışında da eğer yaşınız ileri bir yaş ise 35 yaşından sonra, yumurtalık rezerviniz azalacağı için de gebelik şansınız azalabilir. O yüzden de vajinismusu kendi başınıza yenemediyseniz de bir an önce güvenilir, tecrübeli bir yerden destek almalıyım diye düşünmek ve adım atmak gereklidir.

elçin-vajinismus seans-sonrasi

Eşimle 2008 yılından beri birlikteyiz. Okul ,iş başlangıcı derken 26.Nisan 2014 tarihinde evlenmek nasip oldu. Evlenmeden önce ilk gece ile ilgili korkularım vardı bu yüzden fırsat buldukça yakınlarıma ,arkadaşlarıma sordum. Tabi herkes farklı yaşadığı için anlatılarda tutarsız oluyordu. Herkesin yaşadığında bir şey kapıp kendime ayarlamaya çalışıyordum. İlk gece hiç denememeye karar verdik. Sonrasında ilk denememizde tamamen stres içinde olduğumu ve hiçbirşey hissetmediğimi fark ettim. Oysa yıllar boyunca hep o anın hayalini kurmuştum. Eşimi her öptüğümde heyecanlanır mutlu olurdum ama şimdi hiçbir duygum kalmamıştı.Sonrasında diğer denemelerdende olumsuz sonuç aldık. İkimizinde tecrübesiz olması sorunumuzu daha da büyüttü.Aileme söylemek zorunda kaldım ve sürekli insanlar tarafından sıkıştırılmaya başlandım ve buda zoraki denelemeler getirdi. Her denemenin sonunda hiç çocuğumun olmıyacağını düşündüm. İnsan sürekli olup olmayacağını düşünürmü? Ben heran acaba nezaman olacak, yıllar geçecek belki ayrılacağız diye düşündüm. O an geldiğinde kafamı kaldırıp eşimin ne yaptığını izleyip programlamaya çalışıyordum. Hele ilk aylarda yapmaya karar verdiğimizde yatağa farklı bir örtü seriyordum kan gelirse diye. Sonrasında internette yaptığım araştırmada çarşaf dolusu kan gelmiyeceğini öğrendim. Her denemede canım çok acıdığı için eşim bırakıyordu sonrasında uyuşturucu kremler denedim ama onlarda bi fayda sağlamadı.Ailem bağlı olduğumuzu düşünüp hocalara götürdü,onlar sayesinde daha fazla psikolojim bozuldu. Şuan binbir umutla buradayım.Bir ay içerisinde bu sorunumu çözüp,bu sıkıntıyı hayatımdan defetmek istiyorum.Hergün bunu düşünüp en güzel zamanlarımı sıkıntı içinde geçirmekten kurtulacağıma inanıyorum.Umarım her şey hayal ettiğim şekilde sonlanır.

ELÇİN


Vajinismusla Yüzleşin

İçinde bulunduğun ilişkiye girememe vajinismus durumunun dışına çıkmak için bir şansın var mı? eğer yoksa durumu kısa vadede değiştirmek için söyleyebileceğin veya yapabileceğin bir şey var mı (varsa yap), bu soruya da hayır cevabı verdiyseniz son aşama o halde içinde bulunduğun durumu önce içten bir şekilde kabul edip ancak ondan sonra değiştirebilirsin.

Tulin-Avukat

Her olayın içinde mutlaka şükredecek bir şeyler vardır. Doktor olarak size hatırlatmak isterim ki bazı hastalıklarda çok geç kalınıp tedavisi mümkün olmayan durumlar varken, sizin çok az bir gayretinizle kurtulabileceğiniz bir durumdasınızdır. O yüzden de beterin beteri var deyip ne kadar süredir vajinismus hastalığıyla yaşadığınıza bakmayıp, önünüzdeki güzel günleri daha fazla kaçırmamak için adım atmayı ertelemeyin.

ilknur

Vajinismus Sürecinde Hayal Kurmak

Vajinismus hastalığını yendikten sonra, neler yapmak istediğinize dair hayaller kurun, bu hayalleri besleyen belki de size çok uzak gelen, daha önceden diyemediğiniz inşallah duasını edin. Örneğin evliyseniz ve artık çocuk isteğiniz varsa onunla kendinizi parkta oynarken hayal edin. Bekarsanız sevdiğiniz kişiyle kendinizi yarım ve eksik hissetmeden birlikte olun.

Gul-istanbul

Ece


Yapılması Gerekenleri Yapmak

Sırf hayal etmek tek başına yeterli değil ve değişim tedavi dönemlerinde yapılması gerekenleri yapmak son derece önemli. O yüzden de disiplinli bir şekilde vajinismus hastalığından kurtulana kadar da yapmanız gereken adımları atmalısınız.

Esin-m

Vajinismus Yüzünden Hayata Küsmemek

Vajinismus nedeniyle mutsuz olup, niye benim başıma geldi, istediğim halde neden ilişkiye giremiyorum, farklı birisi miyim? diye düşünmeye başladığınızda vajinismusun labirentine giriyorsunuz ve çıkış yolunu bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda kendinize ve hayata küsmemek, tutunacak bir şeyler bulmak çok önemli.

Danimarka-SibelTesekkur

Hedefler Belirlemek

Belli ölçüde hedefler belirlemek iyidir siz de ilişkiye girememe probleminizi yendik den sonra yapacağınız şeyleri belirleyin, bunların bir kısmı hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler olmalı.

Ebru-almanya

Ebru2-Almanya

Ebru-Tarkan-Gebelik

Vajinismusta Esnek Olmak

Vajinismus sizin elinizde olmadan başınıza gelmiştir ve başınıza gelenleri belirleme şansına sahip değilsiniz, sadece tepkilerimizi ve bakış açılarımızı seçebiliriz, bu nedenle hayata karşı esnek bir yaklaşım geliştirmek, hayata güvenmek ve başımıza gelenlere bu gözle bakabilmek çok önemli.
Vajinismus labirentten çıkmak için önerim biraz yükselip kendi durumunuza yukarıdan bakabilmek, size vermiş olduğum paylaşımlar ve uyarılar bunu kolaylaştırıyor.

ysm-buse

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum, sevgi ile kalın.

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu

Etiketler: Vajinismus, Vajinismus Tedavisi, İlişkiye Giremiyorum

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus, kadının tamamen kendi iradesi dışında, elinde olmayarak, istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri yaşayan kadınlar, cinsel ilişki sırasında kasılmaları sonucunda ilişkiyi tamamlayamaz ve genellikle cinsel ilişkinin tehlikelerine inanan aileler ve kültürlerden gelmektedir.Özellikle evlilikten önce, cinsellik değerlendirmesi olumsuz ve kötü gözle bakılır.

Vajinismus muyum?

 • Cinsel ilişkinin sıkıntılı, acı ve ağrılı olması,
 • Partneri ile cinsel ilişkiye girmekten çekinme, korkma ve bunun sonucunda da  cinsel ilişkiye girememek,
 • Cinsel ilişkinin kısmi olması “penisin bir bölümünün vajen içine girmesi”,
 • Vajina içine parmak yerleştirememek,
 • Vajina içine tampon sokamamak,
 • Kadın doğum muayenesinde vajinal ultrasonu yaptıramama,
 • Kadın doğum muayenelerinden endişe duyma, jinekolojik masaya çıkamamak,
 • Vajinen içine tıbbi tedavi amaçlı vajinal fitil veya vajinal kremi kullanamamak

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinin başarılı olabilmesi için kişinin niye vajinismus, niçin vajinismus, neden vajinismus olduğunu iyi bilmek, iyi anlamak son derece önemlidir. İnsanların hayata bakışları, nasıl farklı pencerelerden oluyorsa ve farklı görüyorlarsa aynı şey vajinismus içinde geçerli. sonuçta kişinin vajinismusla ilgili hikayesi, korkusu, endişesi, eşiyle olan durumu, eğitim durumu farklı olabilmektedir. O yüzdende vajinismus tedavisi kişiye yönelik planlanmalıdır.
 • AA-Bahar
 • AA-Kayra
 • AA-Kutay-2
 • AA-Kutay
 • AA-Sezeryan2
 • AD-Bahar2
 • AD-Dogum3
 • Ahmet
 • BA-sezaryan
 • Ceren
 • Dogu
 • Elif
 • Fatih
 • Hira-2
 • Serpil-Kutay
 • Zehra-2
 • Zehra
 • ZehraDogumu
 • Zeki
 • deniz

Bize Ulaşın