• Vajinismus

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusun nedenlerinden büyük bir kısmı, %95 i psikolojik nedenlerdir. Cinsellikle ilgili, cinsel ilişkiye girme konusunda, bilinçaltı tarafından, beynin yanlış, olumsuz, abartılı ve negatif  şekilde etkilenmesi ile ortaya çıkan bir durumdur.Çocukluk, genç kızlık, yetişkinlik dönemlerinizde, ailenizden, akrabalarınızdan, arkadaş çevrenizden, okuduğunuz izlediğiniz,  gördüğünüz, duyduğunuz, cinsellikle ilgili,ilişki sırasında yaşananlarla ilgili, eksik yanlış abartılı bilgilerin, bilinçaltımız tarafından beynimize olumsuz, yanlış  aktarılması, vajinismus  hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Bunlar nedir? Çok fazla örnek verebiliriz. Klasik olan ve herkesi etkileyebilen, kızlık zarının yırtılması ile acı ve kanamanın fazla olması, kanama nedeni ile hastaneye kaldırılma korkusu, bekâretin, kızlık zarının evleninceye kadar korunması düşüncesi, kasılmadan dolayı kilitlenme olabileceği düşüncesi, gebe kalma korkusu, katı ahlak kuralları, cinsel bilgi eksikliği, cinselliğin kadınlar için kötü, çekinilmesi gereken bir durum olması, abartılmış ilk gece hikâyeleri ve mitleri. Örnekler çoğaltılabilir.

Isik: "Vajinismus yüzünden boşanıyordum. Bir bebeğin hayalini bile kuramazken şuan anneyim."

Cinsel ilişkiye girmekle ilgili yanlış, abartılı, eksik mesajların, bilinçaltımız tarafından, doğruymuş gibi kabul edilip, beynimize ulaşması,kadında  vajinismusu ortaya çıkartmaktadır. Burada, önemli olan bilinçaltı, doğruyu doğru, yanlışı da doğru kabul eder. Bu durumda beynimiz yanlış bilgilendirilmiş olmakta ve bu durum gerçekte olmayan korku ve endişe halini yaratmaktadır,ilişki anında herşey yolunda giderken ön sevişmede bir problem yokken ve bu sefer ilişkiye girebileceğim derken tam o sırada bu duygu ve ruh durumu psikolojimizi olumsuz şekilde etkiler.Gene yine tam ilişkiye gireceğinizi düşünürken kasılmalarınız nedeni ile bir duvar çıkar canınız acır,eşinizi itersiniz.İstemediğiniz halde eşinizi kırabilir yada eşiniz sizi kırabilir. Tıpkı bilgisayar gibi, yanlış veri, yanlış sonuç ortaya çıkmaktadır.

Vajinismus danışanlarımızdan örnek verecek olursak; çocukken etek traşı olma esnasında, arkadaşlarının vajeninin çok küçük olduğunu söylemesi. Sonuç 8 yıllık vajinismuslu olarak bize başvurdu; almış olduğu yanlış mesajla, bilinçaltı, beynine vajenin çok küçük olduğu bilgisini veriyor. Beyninde vajenin çok küçük olduğunu taşıyor. Evlenince de eşiyle cinsel ilişki sırasında penisin giremeyeceğini yorumluyor. Lütfen dikkat! Yanlış bir mesaj, ne büyük endişe ve korkuya neden oluyor. Eşiyle 8 yıl bu yüzden cinsel ilişkiye giremiyor. Bizim kliniğe toplam, 3 kez gelip sorunu çözdü. Daha sonra gebe kaldı.şu an evlilik hayatı ve cinsel yaşamında çok mutlu.Oysaki dışarıdan bakılınca vajen girişi çok küçükve dar gibi algılanır ama esneme özelliği sayesinde 3-6 kg a kadar bebek doğurabilir.

Başka bir vajinismus hastamız, flört döneminde, şimdiki eşiyle cinsel yakınlaşmaları olduğu zamanlarda, kendini cinsel ilişkiye hazır hissedip, cinsel ilişkiye girmek istiyor ama erkek eşi ise evlenmeden cinsel birliktelik yaşamak istemiyor.Bu konuda tutucu,kadın tüm ön sevişmelerinde, kendine eşiyle ilişkiye girmeme mesajını veriyor. Çift evleniyor ( 3 yıllık vajinismus) görüldüğü gibi bu mesajla ilişkiye girmeyeceksin komutunu beyne devamlı taşıyor. Kliniğe 3 kez gelip vajinismusu çözdü. Gereksiz bir 3 yılı huzursuz geçirmiş oldu.Yada tam tersi durumlar daha fazla da oluyor kadın evlenmeden birlikte olmak istemiyor,cinsel yakınlaşmalarında hep kendine fren koyuyor ve kendini kasıyor.Bu durum evlenince de daha rahat olsada, kasması ki hafif derecede kassa bile eşiyle cinsel ilişkiye giremiyor. İlişkiye girse bile sancılı ağrılı prblemli bir ilişki oluyor.Sonuçta  ilişkinin neresinde olursanız olun tedirginlik ve endişe cinsel ilişkinin sağlıklı bir şekilde gerşekleşmesini önlüyor.

Başka bir vajinismus  hastamız  ilk ilişkisinde hemen gebe kalmaktan korkuyor. İlkokulda izlemiş olduğu bir  filmde,yoğun kar yağışı nedeniyle doğum eylemi çeken bir hasta doğuma, hastaneye götürülemiyor ve doğum zorlu kış şartlarında yolda oluyor ve hastamızın bizdeki ilk seanstaki cümlesi gebe kalmaktan korkuyorum idi. Hasta cinsel ilişkiden, gebe kalmaktan ve doğumunun çok zor olacağını düşündüğünden dolayı cinsel ilişkiye girememektedir. Dikkat ederseniz bilinçaltının bu durumu kullanması ve 3 yıllık vajinismusa yol açtığını göreceksiniz.Başka bir vajinismus  hastamız sağlık personeli; adetleri çok ağrılı geçmesi üzerine, hastanede kızlık zarının kalın olduğu söyleniyor.Sonuç altı yıllık vajinismus olup, 4 kez gelip vajinismus problemini yendi.Unutmayın yanlış mesaj. O kadar çok örnek var ki, ama hepsinin de nedeni aynı. Bilinçaltımızın beynimize yanlış mesaj vermesi  sonucu ilişki anında kasılma, geriye kalan küçük bir kısmında ise, anatomik bir engel söz konusudurKızlık zarının kalın, yüksek kenarlı olması, vajinada septa, perde, gibi  cinsel ilişkiye girmeye engel olabilen durumlardır.

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Hemşire Büşra Hanımın vajinismus nedenleri /ilk gece korkusu hakkındaki yorumları

Ben Büşra 1 yıllık evliyim. 25 yaşındayım. Öncelikle eşimi çok seviyorum. Evlendiğim gün hayatımın en önemli, en özel günü olmalıydı fakat olmadı.Eşimle ilişkiye giremiyoruz. Çok ağrılı, çok sancılı bir dönem geçiyorum. Aşırı korku, endişe, tereddüt hepsi bir arada. Eşimin yüzüne bakmak bile istemiyorum. Kendimi suçlu ve mahcup hissediyorum. Bende o anlatılan mutluluğu, huzura bulmak istiyorum. Evet ben kendime inanıyorum, güveniyorum yapacağım, başaracağım. İlk seansıma gireceğim heyecanlı ve korku doluyum. Günlerden Çarşamba ve ben Pazar günü yepyeni, mutlu bir hayata adım atacağım. Bunu da başarabilirim. En büyük destekçim eşim. Bunu ikimiz için başaracağım.

busra samsun


Vajinismus Tedavisi İstanbul - Öğretmen Sedef Hanımın vajinismus nedenleri ve ilk gece korkuları hakkındaki yorumları

Ben 28 yaşında 2,5 aylık evli bir öğretmenim. İlk geceden bugüne kadar  cinsel ilişkide bir takım problemler yaşadık. Eşimle birlikte olamadık. Ön sevişme sürecinde herhangi bir problem olmamasına rağmen konu cinsel birlikteliğe geldiğinde acı hissi baskı kasılmalar oluyor. Eşimi itiyorum en son az bir giriş olacakken hemen ittim, hem de bağırarak kaçtım. Evleneli kısa bir süre olmasına rağmen sürekli ağlama ve psikoloji bozukluğu yaşadım. Artık tedavi olmam gerektiğini anladığımda araştırmalarım neticesinde  doktor Saygın Hocamı buldum.  Bu konuda annemde Doktor beyi aramış ve bu konuda beni rahatlattı. Bugün buradayım.  Ön görüşme sonrası Erzurum dan geldiğim için ilk seansıma bugün başlayacağım, içim hala sıkıntılı. Aslında başarabileceğime inanıyorum. Ama yine de korkularım var; bu durumu yenip, eşimle çocuklarımla mutlu bir hayatım olmasını istiyorum. SEDEF

Vajinismus u yenen hastalar herşey beyinde bitiyor diyor.Bu muymuş diyor.Evliliğimiz yeniden başladı diyorlar.

 

vajinismus nelere yol açar.Vajinismus hasatlığını yenince hayatınız daki değişiklikler neler.

Vajinismus Tedavisi Niğde  - Meral Hanımın  vajinismus nedenleri,ilişkide kasılma hakkındaki yorumları

Merhaba Ben Meral; 29 yaşındayım 2 yıllık evliyim. Evlilik öncesinde ilk gece ile ilgili korkular yaşıyordum. Gerek çevremdekilerin anlatış şeklinden gerekse kafamdaki düşünceler korkularımı gün yüzüne çıkarıyordu. Evlendim. Ancak ilişkiye girememe sorunu yaşamaya başlamıştım. Eşimi seviyordum ancak onunla birlikte olamıyordum. İlişkiye girme denemesinde hep başarısızlıkla sonuçlanıyordu. 2 yıl sonunda İnternetten  vajinismus için doktor saygın beyi bulduk Bugün ilk seansıma gireceğim. Görüşmeye geldiğimde beni rahatlatan bir doktorum vardı. Umarım çok geçmeden bu illetten kurtulabilirim.

 

meral


Vajinismus Tedavisi İstanbul - Mehmet bey'in vajinismus sırasında yaşadıkları ,vajinismus tedavisi hakkındaki yorumları

Merhaba; Açıkcası buraya ne yazacağımı bilemiyorum bildiğim tek şey buraya ilk geldiğimde mutsuz ve huzursuzduk. Saygın Bey sağ olsun hem eşimi hem beni rahatlattı çok şükür ki eşim bu sorunu atlattı ve kurtulduk. Saygın Beye çok teşekkürler. Benim buraya gelenlere tavsiyem eşinizin yanınızda olun sabrınızın sonunda karşılığını alacaksınız. Ben ve eşim bu sorundan kurtulduğumuz için mutluyuz. Hayatta istediğiniz şeyler istediğiniz gibi olmuyor ama azim ve sabır sayesinde istediğinizde başarıyorsunuz. Her şey için teşekkür ederiz.

MEHMET BEY


Vajinismus Tedavisi İstanbul - Pınar Hanımın vajinismus tedavisi hakkındaki yorumları

Ben buraya geldiğimde çok umutsuzdum. Taki Saygın Beyle tanışana kadar. Allah Saygın Beyden bin kere razı olsun. Onun sayesinde tedavi oldum ve şuan hamileyim. Bu inanılmaz bir duygu, benim için imkansızdı; ama şuan gerçek Allahıma şükürler olsun, siz kesinlikle tedavi olmalısınız tedavi merkeziniz Saygın beyde olmalı Sema hanımda olmalı; çok faydası var sağ olun,  her zaman destek oldunuz. 3 yıl izdiraplı günler yaşadım ama artık bitti. Rüya gibi geride kaldı kötü günler. Darısı sizlerin başına. Tedavinizi ertelemeyin muhteşem sonuçlar için çabalayın.

PinarE


Vajinismus Tedavisi İstanbul - Tuğba Hanımın vajinismus tedavisi hakkındaki yorumları

7 yıllık evliyim. 7 yıllık vajinismus  kabusum sona erdi.3 seansta problemim çözüldü. Hala inanamıyorum. Bu kadar basit olması beni şaşırttı. Kafamda büyüyen mesele aslında o kadar küçükmüş ki. Tabi bana bu sürede eşimin desteği de çok oldu. Hakkını yememek lazım. Artık beni böyle kabullenmeye hazırdı ama ben kabullenemiyordum. Çözmeye karar verdim ve araştırmalarım sonucu soluğu Saygın beyde aldım. 3 seansda biter dedi bende içimden kesin benim ki daha uzun sürer dedim. Çükü kendimizi farklı zannediyoruz. Amam dediği gibi oldu. 3 seans sonrası sorun kalmadı. Hem de doğum günümde sorunumu hallettim. Bana en güzel hediye bu oldu. Teşekkür ederim. Hatta bugün vajina ultrasonum çekildi. Çok rahatım artık.

tugba1

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Tuğba Hanımın gebe kaldıktan sonraki yorumları
Bugün çok mutluyum. Tam dört ay önce vajinusmus problemimi burada çözdüm. Bugünde ilk gebelik kontrolüm için geldim. Ümitler tükenmişken artık bu saatden sonra ne bu sorunu hallederim nede anne olurum derken, her ikisini de çözdük. İmkansız imkanlıymış. 5 Haftalık hamileyim. Saygın Beye sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

tugba2


Vajinismus Tedavisi İstanbul - Filiz Hanımın vajinismus hakkındaki yorumları

İlk geldiğimiz zaman söylediğiniz cümle herhalde bu işi başarmam da bir dönüm noktası diyebilirim. Dipsiz kuyu ve basamaklar. Ben bana uzanan  bu ele çok güvendim. Bu tür olaylarda en önemlisi Doğru yer ve doktor biz ikisini de çok çabuk bulduğumuz için şanslıyız. İnternette ararken karşımıza Saygın Bey çıktı. Saygın beyi görünce tamam dedim eşime bu problemimizi çözecek kişiyi buldum. Buraya yazılacak şeyler var. Başkaları da bu vajinusmusu yaşıyor. İnanın çaba gösterin sizde başarırsınız. Ben şuan 4 aylık hamileyim bunu sizinle paylaşmak istedim. Çok kısa zamanda çözmeme inanamıyorum. Daha dün gibi  katlanan çözümsüzlük iki haftada  bitti. Daha dün gibi 7 yıllık kabus 2 haftada bitti. İnanılır gibi değil ama gerçek bu çok teşekkür ederim. Problemimizi kendi probleminiz gibi ciddiye alıp bize pozitif düşünmeyi her şeyden önce yapabileceğimizi inandırdığınız için ve inandığınız için teşekkür ederiz. Dilerim her şey gönlünüzce olur. Dualarımız sizinle olacak, görüşmek üzere artık. Allah nasip ederse sizi bebeğimizle ziyarete geleceğiz.

Filiz


 

 Vajinismus Tedavisi İstanbul - Sade Hanımın vajinismus hakkındaki yorumları

Ben Sade;30 yaşında 1,5 yıllık evliyim. 4 ay sonra 2 yıl olacak bu sorunla karşılaşalı, eşimle 1 yıl nişanlı kaldık ve severek evlendik. Korkularım hep vardı ve balayında korkularımla yüzleştim. Çok da önem vermedim. Sürekli aşacağımı düşündüm. Kabul etmedim öncesinde. Tüm arkadaşlarım evlenmiş ve sonunda evliliğin meyvesi olan bebeklerini kucağına almıştı. Durup bir düşündüm ve 30 yaşına gelmiştim zaman akıp geçiyordu. Eğer diğer bayanlardan bir farkım varsa onu biran önce çözmeye karar verdim. Eşim bu konuda olduğu gibi bu konularda da hep yanımda oldu. Ve biz bu problemi yenmek için el ele Dr. Saygın Beyin muayenesinde soluğu aldık. Neden saygın bey? İzmir den kalkıp neden İstanbula geldik. Çünkü biz inandık, sitedeki mektuplar telefondaki görüşmesindeki tavrı bizi buraya sürükledi. Bugün ilk seansıma gireceğim. Çok heyecanlıyım aşmak için elimden gelen tüm gayreti göstereceğim ve yapacağım korku heyecanla geçen geceler artık son bulsun istiyorum. Sevdiğim adamdan uzaklaşmak istemiyorum. Eski mutlu günlerime geri dönmek ve gözyaşlarımdan kurtulmak istiyorum. Anne olmak istiyorum.

 Sade

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Burcu Hanımın vajinismus hakkındaki yorumları

Merhabalar; Adım Burcu 31 yaşındayım. 5,5 yıllık evliyim. Evlendiğimizde ilk gece gibi bir klasiğimiz olmadı. Kullandığım doğum kontrol hapı sebebiyle sürekli bir regli dönemi içerisindeydim. İlk ilişki sırasında prezeratif kullanmanın zor olacağını arkadaşlarımdan duymuştum. Hap kullanmamı  tavsiye etmişlerdi. Ancak hapın bende yarattığı etki sebebiyle arada kaldım. Bu arada evleneli 1 ay olmuştu. Zaten ilk ilişkilerden çekiniyordum. Canımın çok yanacağını kanaman olacağını düşünüyordum. Bu sebeple hep bir bahane ve sebep buldum erteledim. Zaman geçtikçe ilişkiye girmek mecburiyet ve görev haline geldi. Bu sebeple bazen hadi desem de devamını getiremedim. Eşim bana yaklaştığında bir şekilde itiyordum. Yıllar geçti, yaş ilerledi. Korkum kemikleşti. Çevremde ilişkisi olan ve hatta çocuk sahibi olan arkadaşlarımdan nerdeyse nefret eder hale geldim. Psikolojik destek almayı, içki içmeyi, sakinleştirici  hep kullandım denedim sonuç vermedi. Eşimle ve kendimle bu konuyu konuşmayı reddediyordum. Sonra yeter diyerek karar verdim. Araştırdım. İnandım ve buradayım. Burcu  Mektubun orjinalini okumak için tıklayınız...

Son söz : Vajinismusta, bu yanlış düşünce kalıbını beyninizde taşıyarak, çözüm öncesinde, engel sizsiniz, ne zaman bu yanlış düşünce kalıbını doğru düşünce kalıbı ile değiştirmeye kalkarsanız bu sefer engelsizsiniz!Op. Dr. Saygın micozkadıoğlu

Kadın doğum uzmanı 
Vajinismus ve vajinismus tedavisi ile ilgili görüşleri

Etiketler: Vajinismus, Vajinismus Tedavisi, cinsel ilişkiye girmek, Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus, kadının tamamen kendi iradesi dışında, elinde olmayarak, istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri yaşayan kadınlar, cinsel ilişki sırasında kasılmaları sonucunda ilişkiyi tamamlayamaz ve genellikle cinsel ilişkinin tehlikelerine inanan aileler ve kültürlerden gelmektedir.Özellikle evlilikten önce, cinsellik değerlendirmesi olumsuz ve kötü gözle bakılır.

Vajinismus muyum?

 • Cinsel ilişkinin sıkıntılı, acı ve ağrılı olması,
 • Partneri ile cinsel ilişkiye girmekten çekinme, korkma ve bunun sonucunda da  cinsel ilişkiye girememek,
 • Cinsel ilişkinin kısmi olması “penisin bir bölümünün vajen içine girmesi”,
 • Vajina içine parmak yerleştirememek,
 • Vajina içine tampon sokamamak,
 • Kadın doğum muayenesinde vajinal ultrasonu yaptıramama,
 • Kadın doğum muayenelerinden endişe duyma, jinekolojik masaya çıkamamak,
 • Vajinen içine tıbbi tedavi amaçlı vajinal fitil veya vajinal kremi kullanamamak

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinin başarılı olabilmesi için kişinin niye vajinismus, niçin vajinismus, neden vajinismus olduğunu iyi bilmek, iyi anlamak son derece önemlidir. İnsanların hayata bakışları, nasıl farklı pencerelerden oluyorsa ve farklı görüyorlarsa aynı şey vajinismus içinde geçerli. sonuçta kişinin vajinismusla ilgili hikayesi, korkusu, endişesi, eşiyle olan durumu, eğitim durumu farklı olabilmektedir. O yüzdende vajinismus tedavisi kişiye yönelik planlanmalıdır.
 • AA-Bahar
 • AA-Kayra
 • AA-Kutay-2
 • AA-Kutay
 • AA-Sezeryan2
 • AD-Bahar2
 • AD-Dogum3
 • Ahmet
 • BA-sezaryan
 • Ceren
 • Dogu
 • Elif
 • Fatih
 • Hira-2
 • Serpil-Kutay
 • Zehra-2
 • Zehra
 • ZehraDogumu
 • Zeki
 • deniz

Bize Ulaşın