• Vajinismus

Vajinismus muyum?

Vajinismus muyum?

Vajinismus Tedavi Merkezimiz İstanbul'a ilk gece korkusu problemi ile gelen vajinismus hastalarımızın bir kısmı "vajinismus muyum? emin değilim veya vajinismus belirtilerinin bir kısmını yaşıyorum, acaba ben bir vajinismus hastası mıyım?" diye kendilerine sormaktadırlar. Size sizin kolayca yapabileceğiniz Vajinismus muyum testini uygulayarak vajinismus olup olmadığınız konusunda kendiniz hakkında bir karar verebilirsiniz.

Vajinismusmuyum? (İlk gece korkusu) testi

 • Cinsel ilişkinin sıkıntılı, acı ve ağrılı olması,
 • Partneri ile cinsel ilişkiye girmekten çekinme, korkma ve bunun sonucunda da  cinsel ilişkiye girememek,
 • Cinsel ilişkinin kısmi olması “penisin bir bölümünün vajen içine girmesi”,
 • Vajina içine parmak yerleştirememek,
 • Vajina içine tampon sokamamak,
 • Kadın doğum muayenesinde vajinal ultrasonu yaptıramama,
 • Kadın doğum muayenelerinden endişe duyma, jinekolojik masaya çıkamamak,
 • Vajinen içine tıbbi tedavi amaçlı vajinal fitil veya vajinal kremi kullanamamak

Yukarıdaki bulguların sizde bulunması vajinismusla yüzyüze bulunduğunuzu gösteren bir tablodur. Vajinismus tanınızın konması için öncelikle güvenilir bir kadın doğum uzmanına gitmeniz ve jinekolojik muayenenizi yaptırıp vajinismus olup olmadığınızı, anatomik bir problem olup olmadığını belirlemeniz için önemlidir.

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Elif Hanımın ilk gece korkularıyla ilgili yaşadıkları, vajinismus nedeniyle evliliğinin ve özel hayatının nasıl etkilendiğini, vajinismus hastalığını yendikten sonraki yorumları

Bu jinekolojik muayene, bir jinekologla çok kolay olup ağrısız birkaç dakika süren bir muayenedir .

Vajinismuslu kadınlar, cinsel ilişki esnasında partnerleri ile sevişmekten zevk alabilir ve orgazm olabilirler. Zaman içinde vajinismus (ilk gece korkusu) probleminin ortaya çıkardığı bu tablo cinsel ilişkiden kişiyi soğutabilir ve cinsel isteksizlik geliştirebilir.

Vajinismus (Cinsel İlişkiye Girememe) tedavisini almamış çiftler, vajinismus hastalığını kabul edip cinsel ilişkiye girmeden içinde bulundukları durumunu korur fakat vajinismus zamanla çiftlerin birbirleriyle olan ilişkilerini olumsuz etkiler ve zamanla çiftler birbirinden uzaklaşmaya hatta boşanma aşamasına kadar götürebilir.

Vajinismus (Cinsel İlişkiye Girememe) hastalığını yaşayan kadınlar, cinsel ilişkiye girme aşamasında yeterli nemlenme ve ıslanma, arzu ve istek olmasına rağmen tam cinsel ilişkiye girme anı sırasında, endişe, korku ve heyecan nedeniyle, bacaklarında ve vücutlarında aşırı kasılma olur ve partnerleriyle cinsel ilişkiye girmelerine engel olurlar ve iterler.

Unutmayınız ki vajinismus hastalığı cinsellikle, cinsel ilişkiyle ilgili kadının tamamen iradesi dışında, elinde olmadan, refleks olarak ortaya çıkma durumudur.

Vajinismus tedavisi istanbul - Endüstri mühendisi Güneş hanımın ilk gece korkuları nedeniyle vajinismus muyum? diye sorgulamaları ve vajinismus hastalığı nedeniyle içinde bulunduğu ruh durumunu sizinle paylaşıyoruz.

Vajinismus ve vajinismus hastalığının çiftler arasında ne gibi sorunlara yol açtığını siz gelen hastalarımızdan ayrıntılı bir şekilde biliyoruz. Örnek verecek olursak küçük kavgalar, ayrılma ve boşanma düşüncelerinden, boşanmanın eyleme dönüşmesine kadar ve hatta vajinismus nedeni ile boşanıp 2. evliliklerinde de vajinismus problemi nedeni ile ayrılma aşamasına gelen çiftlerle karşılaştık.
Biz şunu biliyoruzki vajinismus hastalığı aile hayatınızı sarsacak kadar bir problem olmadığı ve vajinismus probleminizi istemeniz durumunda kısa süreler içersinde uygun vajinismus tedavileri ile cinsel ilişkiye girememe korkunuzu yenmeniz konusunda kendi faaliyet alanımla ilgili yapmış olduğum tedavi desteği ile çok mutlu olduğumu bilmenizi isterim. İşte aşağıda siz hastalarımızdan gelen vajinismusla ilgili görüşleriniz ve düşüncelerinizi bir eğitim materyali olarak ve vajinismus tedavinize destek amaçlı sizle paylaşmak istiyorum. Çünkü vajinismusla geçen süre sizin, eşinizin, kurmuş olduğunuz evlilik mühessesini yıpratacaktır ve yıpranmanızı istemiyoruz. Bu tecrübelerden de vajinismusla ilgili dersler çıkarmanızı ve içinde bulunduğunuz uyku durumundan uyandırmak istiyoruz.

Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Çağla Hanımın vajinismus tedavisi hakkındaki yorumları

Merhaba; Bugün buraya seansa değil, teşekküre geldim. Mail yolu ile değil bizzat yüz yüze teşekkür etmek, minnet duygumu dile getirmek istedim. Vajinusmus da neymiş artık diyorum. Değerli Saygın Bey korkularımı yenip, bana sevinçlerimi geri verdiğiniz için ömür boyu dua ediyor olacağım size. Sanırım birinden alınabilecek en güzel hediye ömür boyu dualarımda adınızı güzelliklerle geçireceğim. Seanslarda öğrettiğiniz her bir adım öyle kıymetliymiş ki öğrendiklerimi derin derin nefes almalar vs. uygulayarak eşimle kutsallığımızı yaşadık. Bu teşekkür mektubunu okuyan benim gibi aynı kaderi yaşayan arkadaşlar; inanın aslında korku değil de aşk hissediyormuşsunuz. Keşke bunun için bunca zaman korkmasaymışım bu kadar kolay mıymış diyeceksiniz. Artısı şu ki Saygın Bey ve Mine Hanımı tanımak kendinizi rahat bırakıp kasmayıp güzel şeyler düşünürseniz siz de benim gibi mutluluktan ağlayabilirsiniz. Benim gibi bir insan kendinizi kasmayın diyorsa herkes yapabilir. Öz eleştiri benimkisi. Sevgiler. 

Cagla 4Ay


Vajinismus - Öğretmen Duygu - İstanbul
Vajinismus problemini ilk başlarda çok önemsemedi. zamanla vajinismusu aşacağını düşünüyordu fakat vajinismusla geçen süre kendisini yıpratıyordu.Uygun bir vajinismus tedavisi alarak çok kısa süreler içersinde vajinismus problemini yendi. Vajinismusu yendikten sonra daha mutlu, sosyal hayatında, iş yaşamında ve evde çok mutlu ayrıca daha sonra bizle gebelik haberinide paylaştı.

 Vajinismus - Işık - Balıkesir
Vajinismus nedeni ile geçen süre 3.5 yıldı ve bu süre sonunda eşiyle aynı evde 2 yabancı gibi yaşıyorlardı ve eşinden boşanmaya karar verdi. Evliliğine son bir şans verip vajinismus problemini çözmek için vajinismus tedavisi aldı, herşey bitti derken şuanda anne... ve evinde çok mutlu oğlu ve eşiyle...

 Işık hanım vajinismus problemini çözdükten sonra birçok vajinismus problemini çözen hastamız gibi gebelik takiplerini yaptırırken daha önce yaşamış olduğu vajinismus ve vajinismusu yendikten sonra içinde bulunduğu gebelikle ilgili duygu ve düşüncelerini takip edebilirsiniz. Siz de vajinismusu yenebilirsiniz, sizde isterseniz anne olabilirsiniz. Çünkü ALLAH sizi farklı yaratmadı, diğer kadınlardan farkınız yok.

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
Vajinismusla ilgili düşünceleri

Vajinismus - Ebe Hemşire - Tekirdağ

Vajinismus nedeni ile geçen 7 yıl ve mesleğide ebe hemşire, bizzat doğumun içinde ve doğum yaptırmakta. bu süre zarfında vajinismus tedavisi alıp, vajinismusu çözemeyip kahroluyordu. Oysa 3 kez gelerek vajinismusu çözdükten sonra annelik hazırlığına başladı ve şuan oda bir anne... Siz niye olamayasınız ki

 Son Söz: Vajinismus öyle bir sinsi bir problem ki sizi farklı hissettiriyor ve neticesinde özgüveninizi kaybettirip, binbir zorlukla kurduğunuz yuvanızı tehdit ediyor. Ayrılmayı, boşanmayı düşünüp sevdiğiniz adamdan bile vajinismus nedeni ile uzaklaşıyorsunuz. Anne olmak istiyorsunuz , olamıyorsunuz. Oysaki ALLAH sizi farklı yaratmadı ve siz vajinismusu çözmek isterseniz çok kısa süreler içersinde vajinismusu yenip isterseniz anne de olabilirsiniz. Yukarıdaki vajinismus problemi çeken hastalarımızdan gelen vajinismusla ve vajinismus tedavisi ile ilgili düşüncelerden yararlanmanız dileği ile ne onlardan ne çevrenizdeki kadınlardan farkınız olmadığını hatırlatır ve vajinismus uykunuzdan uyanmanızı dileriz.

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı

Etiketler: Vajinismus muyum?, Vajinusmus muyum?

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus, kadının tamamen kendi iradesi dışında, elinde olmayarak, istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri yaşayan kadınlar, cinsel ilişki sırasında kasılmaları sonucunda ilişkiyi tamamlayamaz ve genellikle cinsel ilişkinin tehlikelerine inanan aileler ve kültürlerden gelmektedir.Özellikle evlilikten önce, cinsellik değerlendirmesi olumsuz ve kötü gözle bakılır.

Vajinismus muyum?

 • Cinsel ilişkinin sıkıntılı, acı ve ağrılı olması,
 • Partneri ile cinsel ilişkiye girmekten çekinme, korkma ve bunun sonucunda da  cinsel ilişkiye girememek,
 • Cinsel ilişkinin kısmi olması “penisin bir bölümünün vajen içine girmesi”,
 • Vajina içine parmak yerleştirememek,
 • Vajina içine tampon sokamamak,
 • Kadın doğum muayenesinde vajinal ultrasonu yaptıramama,
 • Kadın doğum muayenelerinden endişe duyma, jinekolojik masaya çıkamamak,
 • Vajinen içine tıbbi tedavi amaçlı vajinal fitil veya vajinal kremi kullanamamak

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinin başarılı olabilmesi için kişinin niye vajinismus, niçin vajinismus, neden vajinismus olduğunu iyi bilmek, iyi anlamak son derece önemlidir. İnsanların hayata bakışları, nasıl farklı pencerelerden oluyorsa ve farklı görüyorlarsa aynı şey vajinismus içinde geçerli. sonuçta kişinin vajinismusla ilgili hikayesi, korkusu, endişesi, eşiyle olan durumu, eğitim durumu farklı olabilmektedir. O yüzdende vajinismus tedavisi kişiye yönelik planlanmalıdır.
 • AA-Bahar
 • AA-Kayra
 • AA-Kutay-2
 • AA-Kutay
 • AA-Sezeryan2
 • AD-Bahar2
 • AD-Dogum3
 • Ahmet
 • BA-sezaryan
 • Ceren
 • Dogu
 • Elif
 • Fatih
 • Hira-2
 • Serpil-Kutay
 • Zehra-2
 • Zehra
 • ZehraDogumu
 • Zeki
 • deniz

Bize Ulaşın